Know-How / Vyhoďte včas shnilé jablko z košíku

V tomto článku se dozvíte, jak vytvořit takovou firemní kulturu, která podporuje inovace a seberealizaci. Nezáleží na pravidlech – důležitější je atmosféra pro zpětnou vazbu a růst.

Každý z nás zažil situaci, kdy na poradě zjistíme, že kolega neodvedl svou práci včas nebo nebyl připraven na schůzku. Místo reakce většina z nás mlčí, protože víme, že jakákoliv oprava situace může často vést k problémům a ne k opravdovému zlepšení. Co kdyby ale existoval způsob, jak tento cyklus přerušit?

Ve firmách Netflix i SHINE Consulting na to jdeme jinak.

V knize Pravidlo žádných pravidel autoři popisují, jak negativní vliv jednoho "shnilého jablka" může zpomalit celý tým. Zkušenosti firmy Netflix potvrzují, že kvalitní tým se zlepší, pokud se zaměříme na zajištění vysoké kvality na každé pozici. To je klíčem k úspěchu.

Kreténi, flákači, milí lidé podávající průměrný výkon a pesimisté budou zhoršovat výkony všech členů týmu.“ Tuto větu najdete na str. 31 uvedené knihy. 


Proč jsou kvalitní lidé klíčem k úspěchu

Netflix v roce 2001, po propuštění třetiny zaměstnanců, zjistil, že zbylých 80 lidí zvládne práci původních 120. Došlo totiž ke zvýšení koncentrace talentu. A to je klíčem k úspěchu.  


Jak se stát expertem na rozvoj vlastního talentu se dozvíte v tomto krátkém videu:


 

Zkušenost firmy Netflix potvrzují i behaviorální výzkumy. Ty říkají, že skutečně platí pravidlo shnilého jablka v bedně s ovocem. Mnohem dřív, než se jednotlivec přizpůsobí většině, nastane pravý opak. Stačí jeden neschopný člověk, aby dosud fungující tým úplně rozložil. Lidé totiž místo úkolů řeší dopady tohoto člověka, jeho výstupy se musí předělávat a neustále mu musí někdo pomáhat.
V naší firmě  používáme podobný přístup. Kvalitní lidé potřebují minimum kontroly nebo složitá pravidla. Díky svým schopnostem dělají méně chyb a vítají zpětnou vazbu jako příležitost pro svůj růst.


Řešení pro jednoduchost a inovace

Pro efektivní inovace a práci ve firmě doporučuji 3 techniky:


1. Rozpoznání přirozených talentů lidí - nám se osvědčila jednoduše použitelná typologie Talentová dynamika, která lidi rozděluje do 4 základních kategorií:

  • DYNAMO - ti, kterým jde vymýšlení nových věcí, 
  • PLAMEN - ti, kteří výborně komunikují s ostatními,
  • TEMPO - ti, kteří jsou praktičtí a umí dotahovat věci do konce,
  • OCEL - ti, kteří umí analyzovat a dbají na detaily. 

Náš tip: Je klíčové naučit se, jak s talenty lidí efektivně pracovat a jak s různými typy lidí komunikovat.


2. Opakovaná zpětná vazba v týmu - ve firmě Netflix i u nás je zpětná vazba pravidelným nástrojem pro zlepšení. Pro často používanou zpětnou vazbu používají v Netflix tyto zásady:

  • Snažte se zpětnou vazbou pomoci (Aim to assist) - musí být jasně řečeno, o co přesně jde.
  • Navrhněte akci (Actionable) - je vhodné uvést návrhy na zlepšení.
  • Oceňte (Appreciate) - je důležité kritiku v klidu přijmout a nebrat si ji osobně. 
  • Berte nebo nechte být (Accept or discard) - prostě si z toho něco pro sebe odneste. 

Náš tip: Dopřejte lidem kolem sebe prostor na zpětnou vazbu, ale zároveň dohlédněte na to, aby byla konstruktivní a nezraňující.


3. Vytváření veřejných závazků v týmech - pro efektivní rozdělení úkolů je klíčové znát vrozené talenty jednotlivých lidí. Díky tomu víme, které úkoly zadat komu a také jakým způsobem. Osvědčily se nám tyto zásady:

  • Veřejné vyhlášení závazků - na týmových poradách každý člen týmu veřejně vyhlásí své závazky.
  • Záznam závazků a jejich sledování - závazky jsou zapsány a následně kontrolovány v rámci pravidelných týdenních porad. K tomu používáme náš interní systém pravidel  MOTIV-ACE.
  • Smysl, autonomie a mistrovství - u závazků dbáme na to, aby měly jasný SMYSL (proč se něco dělá), každý měl potřebnou AUTONOMII (prostor a prostředky) pro jejich splnění a zažíval pocity MISTROVSTVÍ (závazky by měly vycházet z talentů jednotlivců).

Náš tip: Závazky vyhlášené před ostatními mají mnohem větší váhu než úkoly přidělené anonymně v nějaké IT aplikaci.


Motivace v digitální době

V éře umělé inteligence a automatizace je klíčové motivovat lidi jiným způsobem než dříve. Spravedlivé odměňování musí být založené na výsledcích a inovacích, nikoli čistě na hodinové mzdě. Tento přístup podporuje podnikavost a týmovou spolupráci.


Závěr

Pokud budete používat výše uvedené techniky, zjistíte, že nepotřebujete žádná složitá pravidla. Systém přirozeně odstraní "shnilá jablka" a tým se stane silnějším. Obklopte se kvalitními lidmi a nastavte prostředí tak, aby bylo jasné, kdo do týmu patří a kdo ne. Spolupracujte s firmami, které mají dobrou firemní kulturu – jejich pozitivní energie vás ovlivní. Zbavte se zbytečné byrokracie, rovnostářství a prostředí, kde se řeší pouze nepodstatné detaily. Přestaňte přetěžovat schopné lidi a nehledejte viníky, ale způsoby, jak se zlepšit. Takto budete mnohem lépe čelit změnám.
 

Autor: Josef Hajkr, SHINE Consulting