Shodou okolností se mi sešli tři klienti, se kterými řeším to stejné. Hodně úkolů, málo času. Poznáváte se v tom také?
Všichni mi pro začátek ukázali dlouhý seznam mnoha a mnoha témat a řekli stejnou větu: “To jsou moje / naše projekty. Co s tím? Je toho na nás moc!”
Zde je návod, jak jsme se s touto výzvou vyrovnali:
Krok 1: Kategorizace
Začněte tím, že uděláte obecnou kategorizaci vašich činností, nezávisle na tom, co seznam zrovna obsahuje. Obvykle budete mít následující kategorie:
- Běžný drobný úkol
- Jedná se o rutinní úkoly, které se opakují často a mají spíše administrativní povahu. Máte jasno v tom, co je třeba udělat, jak to provést a kdo se o to postará. Potřebujete pouze najít čas pro jejich splnění. Obvykle jde o několik hodin soustředěné práce.
- Úkol s velkým U
- Zde víte, co je třeba udělat a máte docela jasnou představu o tom, jak a kdo to provede. Není však zcela jasné, kolik času bude třeba. Může se to zadrhnout tu i onde. Tyto úkoly mohou zahrnovat několik intenzivních pracovních dnů.
- Projekt
- Máte dostatečné informace o tom, co je třeba udělat, ale výsledek může být různý. Práce na projektu může generovat nové úkoly, které jste na začátku neviděli nebo o nich neměli ani tušení.
Krok 2: Třídění
Vezměte svůj seznam a začněte přiřazovat jednotlivé řádky do těchto tří kategorií. To vám pomůže lépe pochopit, který úkol kam patří.
Pravděpodobně zjistíte, že většina úkolů spadá do prvních dvou kategorií, a že vás nečeká práce na šedesáti projektech.
Cítíte tu úlevu?
Speciální kategorie úkolů
Pokud pracujete ve velké organizaci, může se stát, že některé úkoly skončí v kategorii "Černý Petr". Tam spadají všechny ty úkoly, které jste dostali na starost, i když by to možná nemělo být vaším úkolem.
Vyberte si, čemu se budete věnovat
S takto roztříděným seznamem budete mít mnohem lepší přehled o tom, co vám na stole leží. Každý týden si můžete vybírat, na čem budete pracovat, abyste to stihli a měli to pod kontrolou.
Seznam už nebude ukazovat to, co nestíháte, ale bude to více seznamů s různými prioritami a dopady na vaši práci a ocenění. Vy tak získáte svobodu vybrat si, čemu se budete věnovat.
Tímto způsobem budete moci lépe zvládat své projekty a úkoly bez stresu a chaosu.
Jak být v kontaktu:
-
Získávejte další tipy a znalosti ZDARMA na stránce https://akademie.shine.cz/budtevobraze Zde zejména doporučujeme propojení s Josef Hajkr a odběr LInkedIn news Projekty jednoduše
-
Najděte se řešení přímo pro sebe pomocí inovativního interaktivního videa: bit.ly/SHINE_reseni Je tam dostupné i objasnění toho, v čem je náš přístup Řízení projektů 5.0 unikátní a nekomoditní.
-
Upozorňujeme na článek Jak na projekty jednoduše - 6 hodin tipů a rad (pokud dáváte přednost verzi mimo LinkedIn, tak je ZDE na našem blogu). Ideální je pustit si nejprve Stream #18 Řízení projektů jednoduše - buďte úspěšní díky zkušenostem SHINE. V tomto streamu je přehledně vysvětleno, jak řešit problémy s řízením projektů. Stream také představuje celou neustále rozšiřovanou sérií.