Know-How / Co se na horách naučíš, v kanceláři jako když najdeš

Přemýšleli jste někdy, jak moc důležitá je důsledná příprava? V horách rozdíl mezi dobrým a špatným plánem znamená život. Ve světě projektů často „jen“ ztracený rozpočet a nervy na pochodu. Ale i to je ve výsledku velká daň. Přečtěte si příběh z rakouských Nízkých Taur a zjistěte, jaké ponaučení si z něj můžete vzít pro řízení vlastních projektů.

Čtyřdenní horský „projekt“ v extrémním terénu

Každý rok s kamarády jezdíme na hory, pokaždé vybereme jiné. Tento rok jsme zvolili Nízké Taury v Rakousku (asi 2 500 m n. m.). Ve výškách, kde bývá -15 °C, mlha, vítr, náledí a laviny, chodíme se stany, cepíny a veškerou nutnou výbavou.

Zvládnout takové hory nelze stylem „Zítra se potkáme pod kopcem.“ Příprava zde doslova znamená rozdíl mezi životem a smrtí. Potřebovali jsme naplánovat trasu, krizové varianty a probrat nutné i doplňkové vybavení.


Malá chyba, velký dopad aneb příběh chybějícího víčka

Jakkoli jsme zkušená parta, pravidelně se scházíme před odjezdem, abychom zkontrolovali vybavení. A chyba vznikne vždy. Letos jsem například narychlo sbalil termosku a až na místě zjistil, že nemá správné šroubovací víčko.

Kdybych na to přišel až pod kopcem, znamenalo by to dost katastrofu – ztrátu teplých nápojů v mrazivém počasí. Komu někdy zmrzla voda v pet láhvi, tak ví, o čem mluvím.

 

Rozdělení „projektových“ zdrojů a plán ústupu

Tři týdny příprav zahrnuly jasné rozdělení výbavy:

  • Kritická: cepíny, mačky, sněžnice, hůlky, stan, spacák, vařič, pojištění, lopata na zakopání stanu, sluneční brýle, jídlo, stažené mapy, energie do telefonů, čelovka, když se jede někam, kde může být lavina, tak vše co souvisí s tímto nebezpečím
  • Užitečná: různé prvky pro pohodlí, např. závěs na vaření do stanu či lyžařské brýle do větru.

Řešili jsme také ústupové trasy, protože počasí se může kdykoli zhoršit. Někdy mapa neukáže skály nebo převisy, takže musíte mít jasno, kudy bezpečně „obejít překážku“. Navíc chodím jen s lidmi, kterým naprosto věřím, protože tady jde skutečně o život.

 

Proč stejnou přípravu potřebují i dlouhé projekty

Náš horský „projekt“ trval pouhé čtyři dny. Stačila by malá nedbalost typu „potkáme se pod kopcem“ a výlet by mohl skončit dost špatně. Přitom u projektů trvajících měsíce nebo roky často věnujeme přípravě minimum času – a pak se divíme, že termíny hoří a rozpočty praskají.

 

Trocha teorie z projektového řízení

  • Plánování a cíl: Každý projekt, ať už jde o výpravu do hor nebo spuštění nového produktu, potřebuje jasný cíl (v horách je to návrat ve zdraví, v byznysu to může být úspěšné uvedení na trh).
  • Řízení rizik: Horskou lavinu můžeme přirovnat k technologickému výpadku nebo výpadku zdrojů. Je nutné rizika nejen identifikovat, ale mít také náhradní cesty či rezervy. Nespoléhejte se na své štěstí, ale skutečně se ptejte:” Co udělám, když tato situace nastane?” A některým rizikům je dobré se prostě vyhnout. Jet na přechod hřebene v situaci, kdy je stupeň lavinového nebezpečí 4 je fakt nerozum.
  • Ověřování zdrojů: Stejně jako kontrolujete cepíny a termosky, je nutné mít pod kontrolou i lidské kapacity a technické vybavení v projektu. A kritické věci fakt zkontrolujte klidně 3x.
  • Členění na kritické a podpůrné prvky: V horách si jasně řeknete, co je nezbytné pro přežití a co je „navíc“. V projektech totéž platí pro klíčové funkce a doplňky. Kritické vybavení prostě musíte mít a unést. Ale vše, co je navíc, vás jenom zatěžuje a brzdí.
  • Komunikace: V horách se spoléháte na ostatní, v projektech na tým a lidi okolo vašeho projektu. Dobrá domluva a společné porozumění plánu jsou k nezaplacení. Co uděláte, když nebude vidět na krok a nebude signál? Co uděláte, když se někdo zraní a nemůže pokračovat dál?

Díky dodržování těchto principů se z horské výpravy i náročného projektu stane zvládnutelná, bezpečná a úspěšná akce. 

 

Tip: Natočil jsem před časem v Českém rozhlase na toto téma podcast. Vysvětluji v něm 5 typických iluzí a z nich pramenících chyb a jak se jim vyhnout. https://www.shine.cz/blog/podcasty/jak-vest-tym-a-ridit-projekty-mistrovsky-kurz-josefa-hajkra-20-minut

 


Autor: Josef HajkrSHINE Consulting